В сферата на музикалната терапия съществуват стотици методи. Условно те се разделят на два вида: пасивна - слушаме и се лекуваме, и активна - слушаме, пеем, танцуваме и се лекуваме.
При пасивната музикотерапия на пациентите се предлага да прослушат различни музикални произведения, които им помагат да изпитат емоционални и естетически преживявания.
Емоциите отвличат съзнанието на човека не само от житейските му проблеми и болести, но и от външните дразнители. Тези мелодии постепенно водят до възстановяване на хармонията. Такава музика се слуша в удобна поза, с приглушена светлина и със спуснати щори. По време на сеанса се препоръчва болният да диша с корема си.
При използване на активните методи в медицинските центрове музикалните звуци се съчетават с автотренинг, дихателни упражнения, хипноза, йога, иглорефлексотерапия. Към музикалната терапия се отнася и пеенето. То е приятно съчетаване на дихателни упражнения, които са незаменими при бронхиална астма, проблеми в гръбначния стълб и нарушено кръвообращение.
Съвсем не е задължително да можете да пеете. Важно е да умеете да изразявате себе си. Може просто да си тананикате, и то с ниски тонове.
Например за доброто разположение на духа оказват влияние:
“Ария от сюита № 3” на Бах, “Аве Мария” на Шуберт, някои от сонатите на Бетовен, “Зима” на Вивалди.
Точно те предизвикват в клетките на организма максимален отзвук. Песента се съчетава и с танцуването, защото ритмичните движения на тялото хармонично я допълват.

от " психология на човека "
Няма коментари:
Публикуване на коментар